Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie


ČO JE CELIAKIA?


Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepku (gluténu) - bielkovine, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut alebo ovos. Organizmus pacienta s celiakou začne vytvárať protilátky proti vlastnému tenkému črevu, ktoré ho poškodzujú.

Čítať ďalej: CELIAKIA

Jarné obdobie z pohľadu Ájurvédy

S blížiacou sa jarou sa častejšie objavujú choroby spojené s dóšou Kapha. Kapha je v Ajurvédskej medicíne pomalá, ťažká, zahlieňujúca energia, ktorá súvisí s problémami dýchacieho ústrojenstva, opuchmi, obezitou, cukrovkou a pod. Energia Kapha prevažuje v jarnom období od marca do júna. Príčina únavy, astmy, alergií, zahlieňovania, podľa Ájurvédy leží vo zvýšenej Kaphe v žalúdku a pľúcach.

Čítať ďalej: Jarné obdobie z pohľadu Ájurvédy

Strava a ročné obdobia z pohľadu Ajurvédy


 Všetky látky a potraviny, ktoré do tela dávame musia prejsť zažívacím systémom a ten ich strávi ľahko alebo nie. Pokiaľ nie je v dobrom stave, konečným  výsledkom je nahromadenie nestrávených zvyškov potravín, ktoré telo zanášajú vo forme nečistôt. Najväčší vplyv na naše zdravie majú každodenné návyky. K celistvému pohľadu Ajurvédy na človeka, patrí i celistvý prístup k potrave a k jej výberu.


Príroda zariadila, že s meniacim sa ročným obdobím sa bude meniť aj to čo v prírode rastie. Môžeme sa poučiť z toho, čo príroda vyprodukuje, pretože sama dobre vie, čo budeme potrebovať. Vezmime to po poriadku, podľa jednotlivých ročných období.

Čítať ďalej: Strava a ročné obdobia z pohľadu Ajurvédy

AJURVÉDSKY PRINCÍP ROVNOVÁHY

Ajurvéda opisuje zdravie ako stav mentálnej, fyzickej, sociálnej a duchovnej pohody. Z princípov Ajurvédy vyplýva, že rovnováha energie (dóš), metabolizmu (Ágni), tkanív a vyprázdňovania je predpokladom optimálneho zdravia. Človek ho prežíva v prípade, že dosiahol stav upokojenia na úrovni mentálnej, pocitovej a duchovnej.

Čítať ďalej: Ajurvédsky princíp rovnováhy