Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Zaužívaný názov: Šatavari
Latinský názov: Asparagus racemosus
Slovenský názov: Špargľa hroznovitá

ŠATAVARI (Shatawari) je jednou z najvýznamnejších liečivých bylín. Dalo by sa povedať, že je to predovšetkým "ženská" bylina, používaná dlhé storočia v tradičnej indickej a tibetskej medicíne. Vďaka obsahu fytoestrogénov sa používa na harmonizáciu hormonálnej rovnováhy u žien v každom veku.

V mladosti sa používa na reguláciu menštruácie, počas tehotenstva bráni predčasnému pôrodu, po pôrode podporuje tvorbu mlieka a zabraňuje popôrodnej depresii, v neskoršom veku tlmí prejavy menopauzy. Podporuje plodnosť tak u žien ako aj u mužov.

Dôležitým je aj fakt, že počas užívania Šatavari sa zvyšuje odolnosti voči stresu a psychická rovnováha. Preto je vhodná aj pri emocionálnom strese, pri ťažko zvládateľných problémoch a starostiach, ktoré znamenajú nápor na psychiku.

Keďže ide o známy fytoestrogén, ktorý pomáha navodiť hormonálnu rovnováhu a blahodárne pôsobí pri normalizácii estrogénov, priaznivo pôsobí u žien, ktoré majú menštruačné a predmenštruačné problémy (podráždenosť, zadržiavanie tekutín a kŕče). Pozitívne ovplyvňuje priebeh menopauzy, najmä znižovaním návalov tepla, rieši problémy s nespavosťou, atď.

Vďaka protizápalovému a chladiacemu účinku vplýva pozitívne na tráviaci trakt, pomáha pri hnačkách, syndróme dráždivého čreva a pri pálení záhy. Prispieva k upokojeniu podráždených močových ciest.

 

Súhrn účinkov Šatavari:

 

- regulácia hormonálnej rovnováhy (menštruácia, tehotenstvo, menopauza)


- zvýšenie odolnosti voči stresu, navodenie psychickej rovnováhy


- podpora tráviaceho traktu


- má podporný účnok na imunitu, pomáha bojovať napríklad proti kvasinkám a toxínom

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

 

Zdieľať