Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Milí priatelia a priaznivci Ajurvédskej medicíny,

dovoľte, aby som sa s vami podelila o moje zážitky a pocity, ktoré mi boli dopriate na relaxačno-liečebnom pobyte v dvoch rezortoch v Indii, kde poskytujú liečebné procedúry na ozdravenie a omladenie organizmu.
Už viac ako 10 rokov sa venujem Ajurvéde, ale rôzne okolnosti mi nedovolili navštíviť túto krajinu. Začiatkom tohto roka som sa už definitívne rozhodla a spolupráca s obchodnou partnerkou v Indii nabrala intenzitu. Dostala som ponuku navštíviť dva rezorty a vyskúšať si ajurvédske procedúry a masáže na vlastnom tele. Ponuka na 15 dňový septembrový pobyt bola na svete a ja som sa mohla pripravovať na cestu a tešiť sa ako vypnem svoju myseľ a uľavím už trochu unavenému telu. Na celú cestu som sa tešila so svojou kolegyňou Martuškou.

 

Po bezproblémovom lete a pristátí v Trivandrum, pre nás prišiel šofér a odviezol nás do rezortu, kde nás milo privítali a obdarovali krásnym náhrdelníkom z voňavých jazmínových kvetov. Po milom privítaní nasledovala vstupná konzultácia a po nej uvoľňujúca olejová masáž. Pocity boli skvelé a tak sme sa osviežili a poobzerali si rezort, v ktorom sme mali stráviť 11 dní. Boli sme milo prekvapené, pretože celý rezort bol pod vysokými palmami. Boli sme zo všetkých strán obklopené zeleňou a kvetmi.

 

 

Po skvelom obede sme obdržali od lekára harmonogram odporúčaných procedúr a masáží.
Ráno sme vstávali o 6.00, aby sme si rozhýbali telo na rannej joge.

 

 

Potom nasledovali osviežujúce a ľahké raňajky. Pozostávali z porcie nakrájaného ovocia, čistej ovocnej šťavy a domácej dobrotky v podobe vždy iného koláčika, väčšinou plneného ovocím osladený cukrom Jaggery a podporený korením kardamom, pre ľahšiu stráviteľnosť.

 

foto 3 ranajky

 

 

 

Hodinu po raňajkách sme išli na masáže a procedúrky, ktoré nám boli predpísané. Nahodili sme sa do župána a šuš šup nechať sa rozmaznávať. Privítali nás masérky, usadili a ani som sa nenazdala a už mi masírovali hlavu. Mráz mi prebiehal po celom tele. Po 15 min. nasledovala masáž Abhyangha s teplým sézamovým olejom. Ked je poskytovaná synchrónne a masírujú vás 4 ruky prežívate ten pravý pocit uvoľnenia. Po masáží nasledovali ďalšie procedúry, ktoré tu však opisovať nebudem, pretože tie boli aplikované na základe problému, ktorý som chcela riešiť.


Určite mnohí z vás zažili úžasný pocit a účinok masáže hlavy Shirodhara, pri ktorej vám tenkým prúdom tečie na čelo (oblasť tretieho oka) teplý olel. Je to neobyčajne účinná relaxačná technika, pri ktorej dochádza k hlbokému uvoľneniu nervového systému a má veľký význam ako prevencia mnohých ochorení.

 

 

Po procedúrach sme sa posadili na našu malú terasku...

 

 

 

a dýchali osviežujúci vzduch a dopriali našej pokožke, aby čo najviac nasiakla do seba blahodárny olej. Po oddychu a niekedy aj malom zdriemnutí nasledoval obed.

Po príchode do reštaurácie vzdialenej od našho domčeku asi 1 min. nám na „prípitok“ naliali kumínovú vodu (vodu v ktorej sa vylúhovala rímska rasca), potom sme dostali, surový nadrobno nakrájany zeleninový šalát (rôzne kombinácie a rôzne druhy) nasledovala polievka a za ňou 3-4 druhy jedál pripravených z rôznych druhov zeleniny a strukovín. Ako prílohu sme mali ryžu a pšeničnú placku Čapati. Jedlá nám servírovali s úsmevom a vysvetlením, aby sme vedeli čo budeme jesť. Pozreli sme sa na seba a položili si otázku, kto má toto všetko zjesť?

 

 

 

Pripravené jedlá boli tak ľahko stráviteľne, že sme každým dňom cítili ako sme odľahčili našim tráviacim orgánom, ale aj to, ako nám ubúdajú milimetríky z objemu.
Asi hodinu po obede, sme sa opäť vytešovali na masážach a procedúrach. Po nich sme sa prechádzali pri mori a nasávali atmosféru reálneho života rybárov a ich rodín.

 

 

Po 4 dňoch nastal očakávaný detox a s otáznikmi ako deň D bude prebiehať a ako na to naše telíčko zareaguje. Na pár hodín bola našim najlepším spoločníkom jedna malá miestnosť, v ktorej sme sa zbavili dosť veľkého množstva toxínov. Odľahčené a usmiate sme si na druhý deň opäť užívali jogové cviky a učili sa novým dýchacím technikám. Takto nám plynul čas a my sme sa pomaly pripravovali na presun z jedného rezortu do druhého. Bolo nám trochu ľúto, ľúto za úžasným oddychom a personálom, ktorý nám spríjemnil celý náš pobyt.

 


V ďalšom prímorskom rezorte,


 

 

v ktorom sme strávili tri dni, sme sa mali hlavne oboznámiť so službami a spôsobom liečenia, ktoré ich Ajurvédske centrum poskytuje.

 

Tak sme opäť absolvovali konzultáciu, vypočuli sme si rady a usmernenia lekárky a rozšírili vedomosti o Ajurvédskych terapeutických procedúrach. V tomto rezorte sa nás na záver nášho pobytu rozhodli skrášlit a tak nám ošetrili pleť účinnými rastlinnými maskami, vykúpali nás v bylinnom kúpeli a prekrvili telo masážou a zábalmi.


A aby nám ešte nebolo málo, zaviedli nás do ďalšieho rezortu, ktorý očaril predovšetkým svojou polohou na útese nad morom, v nádherne zelenom palmovom lese s výhľadom na more a bielou piesočnatou plážou. Tak snáď na budúci rok, si vychutnáme Ajurvédu v tomto rezorte.

 

Dúfam, že som vás popisom našej cesty pobavila, aspoň trochu priblížila krásne prostredie a služby, ktoré ponúkajú vybrané ajurvédske rezorty v Indii. Odporúčam takýto úžasný pobyt všetkým, ktorí denno-denne zažívajú tlak dnešnej doby, ktorí musia rozdeliť svoje sily medzi prácu a rodinu a zvládať množstvo povinností. V dnešnom uponáhľanom svete je veľmi dôležité zamyslieť sa aj nad sebou a siahnuť po tých možnostiach, ktoré podporujú fyzické a mentálne zdravie a ktoré nám umožnia omladiť náš organizmus. Veď o to nám predsa ide!! :-))

 

srdce ajurveda

 

Už čoskoro si budete môcť pozrieť našu ponuku ajurvédskych pobytov, ktorú v krátkom čase zverejníme na našej stránke. Tí, ktorí máte záujem o informácie v predstihu, neváhajte a zavolajte na 905201445 a dozviete sa viac.

NAMASTE priatelia!

 

  

Autorka článku a fotografií: Viera Kosíková

 

 

Zdieľať