Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Zaužívaný názov: Ašvaganda, indičký ženšen
Latinský názov: Withania somnifera

Ašva znamená kôň a gandha silu, doslovne teda Ašvaganda znamená sila koňa. Má podobné účinky ako sibírsky ženšen, ale jej účinok na organizmus je jemnejší a je teda bez nežiadúcich vedľajších účinkov. Ide o ker s výškou do 1,5 metra s malými listami a zelenožltými kvetmi. Vyskytuje sa predovšetkým v suchých oblastiach Indie a Afriky.

Liečivými časťami sú jednak korene, ktoré majú veľmi horkú chuť, ale aj listy. V najkvalitnejších ajurvédskych prípravkoch sa nachádza celá sušená bylina, pričom nie je nutné pridávanie žiadnych konzervačných ani prídavných látok!

Ašvaganda preniká hlboko do tkanív, ktoré posilňuje a prečisťuje. Nakoľko ide o tonikum, ktoré vyživuje celý organizmus a dodáva energiu, je veľmi vhodné pre ľudí v staršom veku a po prekonaní ochorení, kedy je organizmus oslabený a podporuje vzpruhu.

V ajurvéde patrí do skupiny rasáján, teda bylín s omladzujúcim a regeneračným účinkom. Ašvaganda podporuje prírastok váhy u príliš chudých ľudí. U športovcov podporuje zvyšovanie svalovej hmoty.

Veľmi výrazne a účinne pôsobí v období stresu, keď znižuje množstvo uvoľňovaného stresového hormónu - kortizolu a tým chráni organizmus pred vyčerpaním nadobličiek. Ašvaganda je účinná pri nespavosti, ale vôbec nepôsobí sedatívne, práve naopak pomáha telu sa upokojiť a o navodenie kvalitného spánku. Aj v tomto zmysle sa dá povedať, že podporuje odolnosť voči stresu, nakoľko dopraje telu dostatočný spánok a tým regeneráciu.

Zároveň pôsobí ako účinné afrodiziakum, podporuje erekciu, odstraňuje sexuálne poruchy a neplodnosť, zvyšuje libido, sexuálnu výkonnosť a počet spermií. Vďaka podpore tak bielych (lymfocytov) ako aj červených krvinek, kde pomáha pri zvyšovaní hladiny hemoglobínu, podporuje imunitu a zvyšuje aj výkonnosť organizmu a tým bráni únave. Výrazný je aj jej protizápalový účinok, badateľný napríklad pri liečbe artritídy (zápalovom ochorení kĺbov), zároveň harmonizuje svalovo-kostný systém.

 

Súhrn účinkov Ašvagandy:


- vyživuje a omladzuje tkanivá


- podporuje vitalitu a dodáva energiu


- má protistresové a afrodiziakálne účinky


- podporuje imunitu a má protizápalové účinky

 

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

 

Zdieľať