Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

NAJZNÁMEJŠIE ANTIOXIDANTY V AJURVÉDE

 

 Antioxidanty sú látky, ktoré znižujú aktivitu voľných radikálov a obmedzujú celkový proces oxidácie v organizme. Zabraňujú tým poškodzovaniu orgánov a buniek. Najväčším zdrojom vplývajúcim na aktivitu voľných radikálov je strava, stres, mikroorganizmy a znečistené prostredie.

Antioxidanty sa v dnešnej dobe pridávajú už takmer všade - do stravy, rôznych zmesí, výživových doplnkov. Odborníci sa však zhodli na tom, že antioxidanty (vitamíny A, C, E, selén, karotenoidy a iné) prirodzene obsiahnuté v potravinách ako je ovocie, orechy, semená, zelenina, čajové lístky, byliny, korenie alebo zrná sú pre organizmus oveľa účinnejšie ako antioxidanty zámerne pridávané do vitamínových tabletiek či multi výživových doplnkov.

Čítať ďalej: Antioxidanty v ajurvéde

BYLINY PODPORUJÚCE LIEČBU OBLIČIEK

 

 Obličky v našom tele zabezpečujú niekoľko unikátnych funkcií – udržiavajú stálosť vnútorného prostredia, dokážu vyrovnať pokles či prebytok mnohých dôležitých látok, produkujú dva životne dôležité hormóny – renín, ktorý pomáha udržiavať krvný tlak a erytropoetín, ktorý v kostnej dreni vyvoláva tvorbu červených krviniek a tým zabezpečuje organizmu dostatok kyslíka. Obličky tiež vytvárajú aktívnu formu vitamínu D, ktorý pomáha kontrolovať hladinu vápnika a udržiavať zdravé kosti. Preto, ak obličky zlyhávajú, môže sa objaviť viacero sprievodných ochorení. Aby sme zabránili ochoreniu obličiek je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim a nezaťažovať ich nekontrolovaným prejedaním sa a nevhodnými kombináciami jedla.

Čítať ďalej: Ajurvédske byliny pre zdravé obličky

BYLINY NA ÚPRAVU HMOTNOSTI

Byliny na zníženie hmotnosti sa vyznačujú horkosťou a často majú pálivú chuť. V tomto článku uvádzame niektoré z nich.
 GuggulCommiphora mukul  - znižuje Vátu a Kaphu. Zvýšenú hmotnosť sprevádzajú symptómy ako sú bolesti kĺbov a zvýšený cholesterol. Guggul priaznivo vplýva na nielen na úpravu váhy, ale aj na zmiernenie spomenutých príznakov. Zlepšuje metabolizmus a znižuje tuk v tele. Nachádza sa v prípravku Kagul.

Čítať ďalej: Ajurvédske byliny na chudnutie

ŽENSKÉ BYLINY

Shatawari v preklade  shata(sto) wari(krát) – Asparagus Racemosa – Indická špargľa
Rastie v nížinách, v horách a v záhradách. Na spracovanie sa používa koreň. Zvyšuje ODŽAS - základnú esenciu v tele, imunitu. Ak sú správne vyživované tkanivá máme dobrý odžas. V TČM sa tento termín nazýva čchi (qi energia). Shatawari čistí krv, vyživuje a podporuje plodnosť. Podporuje aj tvorbu mlieka pri kojení. Obsahuje fytoestrogény, z ktorých sa v tele tvorí estrogén. Priaznivo vplýva na cysty, myómy, endometriózu.

Čítať ďalej: Ajurvédske byliny pre ženy