Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

AJURVÉDSKE BYLINY

 

 

 Byliny pozná asi každý z nás a to najmä preto, lebo patria medzi prirodzenú súčasť našej potravy už od nepamäti. V Ajurvéde sa však považujú za stravu. Ľahko sa totiž zo zažívacieho traktu vstrebávajú. Podávajú sa individuálne podľa konštitúcie, pretože jednotlivé byliny majú rôzne vlastnosti. Každá bylina má špecifické vlastnosti podľa toho, o akú časť rastliny ide. Niektoré rastliny pôsobia na určité orgány a tkanivá (svaly, krv, tukové tkanivo a pod.) a niektoré majú vysoko špecifický účinok na celý určitý systém, takže sa používajú na všetky choroby daného systému. Vhodne podané byliny nemajú žiadne vedľajšie účinky, preto sa veľa bylín odporúča konzumovať s jedlom. Náš organizmus tak reaguje na byliny prirodzene. Synergické účinky látok v bylinách pôsobia prirodzenejšie ako izolované chemické látky napríklad v multivitamínoch, či iných preparátoch.

Liečivé byliny rovnako ako ajurvédska medicína pôsobia celostne, čiže holisticky. Ajurvéda má najdômyselnejšie triedenie bylín a ich užívanie vyskúšané tisíce rokov. Vedomosti sa nerozdeľujú na východné a západné, na indickú či európsku medicínu, pretože veda a medicína života je len jedna.

 

ayurveda fb


Prečo používať ajurvédske byliny? Používaním ajurvédskych bylín v Európe počas niekoľkých rokov sa zistilo, že v mnohých prípadoch pôsobia tieto byliny účinnejšie, než tzv. európske druhy. Je to možno aj preto, že mnohé ajurvédske byliny majú svoje „príbuzné“ aj u nás! Napr. špargľa a špargľa hroznovitá - Šatavari alebo bazalka európska a bazalka posvätná - Tulsi, či kotvičník (Gokšura), všetky tieto byliny rastú aj u nás. Kutki (Picrorhiza kurroa) a jej ´päť-účinok´ bol v porovnávacích vedeckých štúdiách trikrát silnejší ako známy pestrec mariánsky a svoje účinky prejavila aj pri liečbe takých ochorení, akými sú borelióza či hepatitída. Mnohé byliny však rástli aj priamo v strednej  Európe. Ešte nedávno rástlo napr. vynikajúce ajurvédske antibiotikum Azadirachta Indica Neem aj v okolí Bratislavy.

 

neem

 

Triedenie ajurvédskych bylín podľa ich účinkov:

 Detoxikačné byliny
 Antioxidačné byliny
 Byliny na vitalitu
 Byliny pre ženy
 Byliny pre zažívací trakt
 Byliny pre obličky
 Byliny na kožné choroby
 Byliny pre mozok
 Byliny pri nadváhe (podpora chudnutia)
 Byliny na srdce a pľúca 

 

Fytoterapia, teda liečba liečivými bylinami, je základom každej medicíne. Veľmi však záleží na kvalite a pôvode surovín, ktoré sa používajú. Ako dovozca a predajca ajurvédskych bylinných prípravkov si Vás dovoľujeme pozvať do svojho eshopu. Nájdete v ňom bohatú ponuku toho najlepšieho, čo je na našom trhu možné kúpiť.

Nech sa páči, vstúpte https://ajurveda-shop.eu/

 

Bylinné prípravky nájdete TU

 

 

Zdieľať