Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Obličky

BYLINY PODPORUJÚCE LIEČBU OBLIČIEK

 

 Obličky v našom tele zabezpečujú niekoľko unikátnych funkcií – udržiavajú stálosť vnútorného prostredia, dokážu vyrovnať pokles či prebytok mnohých dôležitých látok, produkujú dva životne dôležité hormóny – renín, ktorý pomáha udržiavať krvný tlak a erytropoetín, ktorý v kostnej dreni vyvoláva tvorbu červených krviniek a tým zabezpečuje organizmu dostatok kyslíka. Obličky tiež vytvárajú aktívnu formu vitamínu D, ktorý pomáha kontrolovať hladinu vápnika a udržiavať zdravé kosti. Preto, ak obličky zlyhávajú, môže sa objaviť viacero sprievodných ochorení. Aby sme zabránili ochoreniu obličiek je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim a nezaťažovať ich nekontrolovaným prejedaním sa a nevhodnými kombináciami jedla.

Je už všeobecne známe, že naša strava je prekysľujúca. Práve obličky sú orgán, ktorý sa snaží posúvať prostredie k alkalickému. Vylučujú odpadové látky, veľa bielkovín z nadbytku ktorých sa tvorí kyselina močová a kreatinín. PH treba udržiavať alkalické (7,4), nadmerne nesoliť a jesť viac ovocia a zeleniny. Na obličky negatívne vplýva diabetes a vysoký krvný tlak. Ak prijímame veľa soli, obličky musia produkovať látku, ktorá udržiava tlak a cukor. Je nám všetkým dobre známe, že každá potravina má svoju chuť a pôsobenie v organizme (ochladzuje alebo zahrieva, konečný účinok po natrávení a špecifické vlastnosti).

Ajurvéda rozoznáva 6 chutí: sladkú, slanú, kyslú, horkú, pálivú a trpkú. My však najviac konzumujeme, sladkú, slanú a kyslú chuť, čo vedie k prekysleniu organizmu a tým pádom aj k záťaži obličiek. K ďalším faktorom, ktoré zaťažujú obličky sa radí nadmerné užívanie liekov a stres, pretože práve v nadobličkách sa vylučuje stresový hormón kortizol. Stres vyvoláva aj problémy so zvyšenou hladinou krvného cukru a zvýšeným tlakom. Aj zväčšená prostata, blokuje zdravé funkciu močového ústrojenstva a tým zaťažuje aj obličky.


Symptómy zaťažených obličiek.
Kruhy pod očami, opuchnuté viečka, opuchnuté členky a nohy, nervozita, podráždené chovanie, slabý spánok, únava, zvýšená močovina, kreatinín, vracanie a dušnosť.

 

Byliny na zlepšenie činnosti obličiek.
Ajurvéda rozoznáva viac druhov bylín, ktoré posilňujú funkciu obličiek. Medzi najúčinnejšie patria: PUNARNAVA, GOKSHURA, VARUNA, BHUMIAMALAKI, KAASNI – Chicory (Cigorka-Čakanka)


 VARUNA – Crataeva Nurvala je strom s bielymi kvetmi, používa sa kôra stromu. Účinkuje na všetky choroby obličiek a močových ciest, na zadržiavanie vody. Znižuje kyselinu močovú a kreatinín. Močovina a kreatinín sa ťažko liečia, Varuna však pri tomto probléme dokáže vynikajúco pomôcť.
Použitie: Inkontinecia, nezhubné zväčšenie prostaty, akútne a chronické infekcie močových ciest, rozpúšťa aj väčšie obličkové kamene.
Varuna zvyšuje Vátu, ale veľmi dobrá je pre Pittu a Kaphu. Pre Vátu je vhodnejšie Bhumiamalaki.
Aby sme zabránili ochoreniu obličiek je veľmi dôležité piť dostatok tekutín-vody, pretože vo vode sa rozpúšťa veľa odpadových látok a s vodou sa potom tieto látky vylúčia. Tekutiny však musíme piť častejšie a v malých množstvách.

 GOKSHURA - Tribulus Terrestris (Kotvičník)
Má močopudný účinok, posiľňujúce a omladzujúce účinky. Zvyšuje testosterón a nie je vhodný pre ženy. Krátkodobo ju môžu užívať aj ženy, ale v tom prípade je vhodné pridať Punarnavu alebo Aloe Vera, prípadne Šatavari. Gokshura sa nachádza sa v produkte TRIBO. Je vhodná pre Pittu, nevhodná pre Kaphu, pretože ju zvyšuje.

 PUNARNAVA – Boerhavia Diffusa
Používa sa koreň. Má 2 druhy kvetov, biele a červené. Z Punarnavy, ktorá má červené kvety sa používa iba koreň. Podporuje obnovu nových buniek v tele. Je trídošická!! To znamená, že má regeneračný účinok a byliny, ktoré majú regeneračný účinok sú vhodné pre všetky tri dóše (konštitúcie). Punarnava je účinná pri zadržiavaní vody v tele, pri obličkových kameňoch, zúžení močovej trubice, blokáde močových ciest a pri zvýšenej hladine kreatinínu v krvi. Viaže väčšie množstvo železa v tele. Užívanie nie je však kontraindikáciou pri anémii, viaže len nadbytočné železo. Odstraňuje aj ťažké kovy z organizmu.

 BHUMIAMALAKI – Phyllanthus Niruri
Je to dôležitá bylina na obličky a pečeň. Rastie v horách a zbiera sa po období dažďov. Existuje veľa klinických štúdií skúmajúcich účinky tejto byliny na obličky a pečeň. Používa sa pri zvýšenom kreatiníne a kyseline močovej, pri stukovatelej pečeni a zlyhávaní obličiek. Bylina sa nachádza v zmesi Liver Kidney Care (LKC). Je veľmi vhodná pre Pittu.

 KAASNI – Cigoria – Cichorium Intybus
Má stimulačný účinok, ale neobsahuje kofein. Používa sa koreň, ale veľmi účinné sú aj listy. Znižuje kyselinu močovú a kreatinín, detoxikuje obličky, Harmonizuje Vátu a Kaphu. Má vlastnosti ženšeňa, upokojuje mozok, myslenie, nespavosť. Užíva sa v kapsulách.

 

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

 

Zdieľať