Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

NESPAVOSŤ

Ajurvéda považuje spánok za jeden z pilierov zdravia. Nespavosť je stav, ktorý ohrozuje rovnováhu až z dlhodobejšieho hľadiska zdravia. Nespavosť značí stav, kedy sa vyskytuje nedostatok spánku, to znamená neschopnosť zaspať, budenie sa v noci alebo predčasné prebudenie.

Nespavosťou, touto civilizačné poruchou, trpí až okolo 40 percent ľudí, dvakrát viac žien ako mužov. V súčasnej dobe máme podľa posledných poznatkov deficit spánku asi 2 hodiny denne v porovnaní s dobou pred 100 rokmi. Pokojný spánok zaisťuje dostatočnú regeneráciu organizmu a správne zúžitkovanie živín.

 

Nespavosť je spôsobená napätím a stresom vzhľadom k úzkosti a prepracovaniu, taktiež potláčanými emóciami (zlosť, sklamanie), niektorými liekmi (antidepresíva, steroidy, diuretiká, lieky na prechladnutie, lieky na astmu, na štítnu žľazu), prejedaním sa v noci alebo hladom, fajčením alebo chorobami. Zápcha, gastroezofageálny reflux, artritída, hormonálna nerovnováha ako niektoré príčiny nespavosti sú spôsobené nesprávnou výživou, nadbytkom cukrov, nedostatkom zdravých tukov v olivovom oleji, orechoch, zelenine, semienkach, nadbytkom glutamánu sodného (jedlá v čínskych reštauáciach, ale aj v bežne dostupných potravinách). Rôzne bežné zmesi korenia, mnohé polotovary a nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu (zelený a čierny čaj, čokoláda, kakao, káva) a sýtené nápoje sa radia do nesprávnej výživy a výraznou mierou prispievajú k nespavosti.

Príznaky
Problémy so zaspávaním patria k prvým príznakom nespavosti. Nastávajú zmeny v dĺžke a kvalite spánku (časté budenie, predčasné prebudenie), k ďalším príznakom patrí:
- ranná únava
- ospalosť
- prepracovanie
- únava fyzická a mentálna
- depresia
- obavy, strach
- potláčanie agresie
- zvýšená aktivita autonómneho nervového systému - svalové napätie, zrýchlený tep, zvýšená telesná teplota
- zhoršená pamäť
- nedostatočná koncentrácia počas dňa.

Váta a Pitta typ nespavosti
Ajurvéda pristupuje k zdravotným ťažkostiam individuálne, preto pri poruchách spánku rozlišuje nespavosť Váta alebo Pitta typu.

Vatový typ sa prejavuje nepokojom, ľahkým spánkom spojeným so strachom. Za túto nespavosť zodpovedajú faktory spôsobujúce vátovu nerovnováhu (nepravidelná životospráva, stres, studená a suchá strava atď.).

Nespavosť Pitta je spojená s pocitom horúčavy a koncentráciou na určitý problém, ktorý je nutné vyriešiť. Vyvoláva ju pracovné preťaženie, nepravidelnosť, ponocovanie atď)

Strava
Z diétnych opatrení by sa mal v strave znížiť obsah bežnej a morskej soli, ktorá bráni správnemu spánku. Vhodná je biela himalájska alebo iná nerafinovaná kamenná soľ. Obmedziť by sa mala konzumácia kofeínu v čaji zelenom a čiernom, káve a čokoláde, najmä po 15 hodine, biela múka, sladené nápoje (najmä kola) a vyprážané jedlá. Veľmi vhodným je morčacie mäso, tvaroh alebo šálka teplého bio mlieka s muškátovým orieškom. Tieto potraviny obsahujú tryptofán, ktorý sa mení na serotonín, hormón pôsobiaci relaxačne a navodzujúci okrem iného spánok. Vhodný je tiež hlávkový šalát, ktorý obsahuje sedatívum.

Spánkový hormón melatonín
Zvýšte svoju produkciu melatonínu 30-60 minútovou prechádzkou okolo poludnia. Je dôležité spať v absolútnej tme. Nevyhnutné sú záclony, ktoré zabránia vstupu akéhokoľvek svetla. Nesvieťte ani keď idete na toaletu. Dokonca aj malé množstvo svetla počas noci naruší alebo úplne potlačí produkciu melatonínu a zvýši hladinu stresového hormónu kortizolu.

Byliny
Veľmi vhodnými prostriedkami pri nespavosti je detoxikačná a regeneračná zmes troch bylín Triphala, byliny Ašvaganda (Withania spavá), Šatavari (Špargľa hroznovitá), Džatamamsi (Harcovník džatamamský) a Brahmi (Pupočník ázijský), ktoré samotné alebo v zmesi Kľudná myseľ pozitívne ovplyvňujú nervový systém.

Masáže
Užitočnou procedúrou, s ktorou sú vynikajúce výsledky, je relaxačná a liečebná procedúra širodhara, pri ktorej tenkým pramienkom steká príjemne teplý špeciálny olej na čelo a upokojuje celý nervový systém.
Doma si môžete vykonávať pred spaním jemnú masáž hlavy a chodidiel vo vodnom kúpeli nahriaty olejom (za studena lisovaný sézamový alebo Brahmi olej).
Najvhodnejšie jogové ásany sú Salvasána (Lotus) a Šavásana. Šavásana je poloha vľahu na chrbte, ruky pozdĺž tela. Pozorujte dych, nádych a výdych. Vykonávajte 20 minút ráno a večer.

Pančakarma
Pri chronickej nespavosti veľmi pomáha detoxikačná a regeneračná kúra Pančakarma, zahŕňajúca relaxačné a detoxikačné procedúry, ktoré sú vykonávané aj formou ozdravných pobytov.

TIP: Adžvanový čaj: do vriacich 380 ml vody dajte lyžičku adžvanu korenia, prikryte a nechajte lúhovať 15 minút. Preceďte a pite teplé po jedle a pred spaním, môžete dosladiť medom.

 

Autor článku: Dr. David Frej, ajurvédsky lekár, Česká republika

 

Zdieľať