Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Gotu Kola - Pupočník ázijskýSanskritský názov: Mandukaparni, Gotu Kola

Latinský názov: Centella asiatica

Slovenský názov: Pupočník ázijský

Gotu Kola/Brahmi je jednou z hlavných bylín používaných pre regeneráciou nervovej sústavy. Jej názov sa dá preložiť aj ako "divya aushadhi", teda božská bylina. Môžeme ju však často nájsť aj pod názvom brahmi, hoci po správnosti by to mala byť v tomto prípade Bacopa monieri. Často sa však obe byliny nazývajú rovnako bez ohľadu na to, o ktorú z týchto dvoch rastlín vlastne ide. Aj ich účinky sú podobné, no predsa sú tu isté rozdiely.

V prírodnej medicíne Ďalekého Východu sa Mandukaparni používa už tisíce rokov. Rastie v tropických oblastiach Indie, Pakistanu, Srí Lanky, ale aj na Madagaskare a v Južnej Afrike, zaujímavosťou je fakt, že sa vyskytuje aj vo východnej Európe. Liečivými časťami tejto rastliny je nielen koreň, ale aj celá rastlina. Obsahuje saponíny, flavonoidy a éterické oleje.

Mandukaparni pôsobí predovšetkým na nervové tkanivá a krv. Používa sa hlavne na zvýšenie inteligencie, na zlepšenie pamäti a na celkovú podporu zdravého a dlhého života. Upokojuje a posilňuje funkciu nervovej sústavy a odstraňuje blokády v nervovom systéme. Vhodné je jeho podávanie pri nervových ochoreniach, vrátane depresívnych stavov, pri psychiatrických problémoch, epilepsii, hypochondrii, ako ochranu pred predčasným starnutím či pri zabúdaní. Často sa používa v kombinácii s ašvagandou, čím sa posilňuje mozgová činnosť.

Pomáha zbavovať sa závislosti na cukroch, cigaretách či alkohole. Posilňuje činnosť pečene a obličiek. Podporuje imunitný systém. V kombinácii s čajom Tulsi znižuje teplotu. Podporuje očistu krvi a liečivo pôsobí pri oparoch. V ajurvédskej medicíne sú známe jeho účinky na vysoký krvný tlak, reumatizmus a srdcové ochorenia.

 

Súhrn účinkov Gotu Kola:

- pôsobí proti mentálnemu stresu

- pozitivne ovplyvňuje depresie, pocity strachu, negativne emócie a nedostatok koncentrácie

- podporuje mentálnu a emocionálnu rovnováhu

- zlepšuje pamäť a pomáha pri nespavosti

- posilňuje oslabený imunitný systém

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

Zdieľať